Формування мотивів навчання діяльності молодших школярівСкачати 27,54 Kb.
Сторінка1/4
Дата конвертації06.04.2019
Розмір27,54 Kb.
ТипУрок
  1   2   3   4
Формування мотивації навчання на уроках української мови і літератури

Вчитель української мови та

літератури МЗОШ № 56

Орленко Л.С.

Анонс

Учитель сердито запитує учня, чому той щохвилини дивиться на годинника.  • Тому, - відповідає учень, - що я страшенно переживаю, щоб дзвінок не перервав вашого ну дуже цікавого уроку.

-Петренко, - каже вчитель під час уроку, - розбуди свого сусіда!

- А чому я!? Адже це ви його приспали!
Пасивність у навчальному процесі значної частини школярів. Ви їм розповідаєте, показуєте, але, виявляється, ця інформація для деяких учнів незначуща: вони слухають і не чують, дивляться і не бачать. У чому причини цього недоліку, як їх усунути?

Я не знаю, яким буде світ, коли підростуть мої учні, які цілі та цінності будуть актуальні тоді, тому намагаюся запалити їх єдиним прагненням – прагнення учитися.

О.Федько
Традиційна українська школа розглядає дитину не стільки як об’єкт, що потребує впливу, скільки як особистість, що розвивається в процесі навчальної діяльності. І щоб учень займав активну позицію в процесі цієї навчальної діяльності, він повинен мати потужні джерела мотивації навчання.. Формування мотивації до вивчення рідної мови є важливим чинником успішного вирішення завдань гуманітарної освіти, спрямованої на загальне піднесення духовності, виховання української ментальності, любові до рідної мови. Однак це неможливо, якщо з дитинства не прищеплене бажання вчитися та отримувати задоволення від навчання. Скільки б учень не чув про необхідність вчитися, що це є його обов’язком, про важливість освіти для нього самого і майбутнього його життя, як би добре не усвідомлював справедливість цих слів, якщо він не включився в навчання, то відповідних мотивів у нього не виникне і тим більше не сформується стійка мотивація навчальної діяльності. Щоб мотиви виникли, зміцніли і розвинулися, учень повинен почати діяти. І чим вищий рівень мотивації, чим більше чинників спонукають дитину до діяльності, тим більших результатів вона може досягти.

Кожен учитель хоче, щоб його учні добре навчалися, з інтересом і бажанням ходили до школи. Хочу цього і я. Але часом доводиться з жалем констатувати: «не хоче вчитися», «міг би добре навчатися, але немає бажання». Це свідчить про те, що в учня не сформовані потреби в знаннях, немає інтересу до навчання. Тому намагаюсь з’ясувати, чому саме він не хоче вчитися. Серед причин спаду мотивації слід зазначити наступні:

ставлення до вчителя, особиста значущість предмета, розумовий розвиток учня, продуктивність навчальної діяльності, нерозуміння мети навчання, страх перед невдачею, недостатня зацікавленість, низькі очікування, а також – невміння вчитися та долати труднощі пізнавальної діяльності.

Навчання – це важка праця, що потребує спеціальних умінь та навичок, сили волі. «Знання – це скарб, а вміння вчитися – ключ до нього.» Дійсно, знання потрібно здобувати. Тому ставлю завдання – розвинути в учнів позитивну мотивацію до навчальної діяльності, тобто систему мотивів , яка визначає конкретні норми діяльності або поведінки.

Найціннішою, на мій погляд, є пізнавальна мотивація, що зумовлена бажанням учитися. Тому намагаюсь так організувати навчальний процес, щоб зацікавити дітей, спонукати до діяльності. Практика підтверджує, що надмірно спрощення завдання є нецікавими для учнів, а це призводить до втрати мотивації засвоєння навчального матеріалу. Дитина має радіти тому, що вона про щось дізналась. З метою формування позитивних мотивів навчальної діяльності практикую проведення уроків активного співробітництва : уроків-семінарів, уроків-дослідження, уроків-диспутів, уроків-захистів проектів. Наприклад, дискусія на тему : «У чому сенс людського життя» за творчістю В.Стуса; дискусійний діалог «Що таке патріотизм і чи потрібен він у сучасному житті?»; диспут за твором І.Нечуя-Левицького «Модель Кайдашевої сім’ї і мої уявлення про сімейне благополуччя»; проблемні семінари «Відстоювання національно- родинних ідеалів у романі І.Багряного «Тигролови». Систематично спрямовую роботу на встановлення міжпредметних зв’язків та міжпредметної інтеграції (історія, географія, музика, живопис, народознавство).

Стимулюючи активність, застосовую словесні, наочні й практичні, репродуктивні й пошукові методи навчальної роботи. Також використовую наочність, інформаційно – комунікаційні технології, що підвищує інтерес учнів до досліджуваних питань, допомагає подолати втому та негативні відчуття. Організовую практичні роботи, які теж виступають у ролі мотивів активної навчальної діяльності.

Важливим є розуміння значення термінів, таких як:
Поділіться з Вашими друзьями:
  1   2   3   4


База даних захищена авторським правом ©pedagogi.org 2017
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка