Естетичне виховання учнів засобамиСкачати 45,95 Kb.
Дата конвертації04.04.2019
Розмір45,95 Kb.
ТипДиплом
Міністерство освіти і науки України

Департамент освіти і науки Тернопільської державної адміністрації

Тернопільський обласний комунальний інститут післядипломної педагогічної освіти

Відділ освіти Бучацької райдержадміністрації

Районний методичний кабінет

«Естетичне виховання учнів засобами образотворчого мистецтва».

Досвід роботи вчителя

образотворчого мистецтва, художньої культури

Бучацької ЗОШІ - III ст.№2Пастернак Оксани Михайлівни

Бучач - 2016р


Опис досвіду

Я, Пастернак Оксана Михайлівна.

Свій педагогічний шлях у Бучацькій ЗОШ I – III ст. №2 розпочала 1993році, після закінчення Кам’янець –Подільського державного педагогічного інституту ім.Затонського за спеціальністю педагогіка і методика початкового навчання та образотворчого мистецтва. Де працюю і сьогодні вчителем образотворчого мистецтва та художньої культури.

Стаж моєї роботи становить 23 роки.

Маю вищу кваліфікаційну категорію та звання –« вчитель - методист».Проблема над якою працюю «Естетичне виховання учнів засобами образотворчого мистецтва».

Моє життєве кредо: «Успіхи моїх учнів – моє натхнення».

Одне із найважливіших завдань шкільної мистецької освіти є досягнення такого рівня художньо - естетичної культури учнів, який надасть їм самостійно сприймати, розуміти твори мистецтва, а також розвивати свій власний творчий потенціал.

У своїй роботі опираюся на Комплексну програму та концепцію художньо – естетичного виховання учнів у загальноосвітніх закладах.

Я вважаю: головним завданням – є прищеплення любові учням до мистецтва з метою збагачення власного духовного світогляду.

Я стверджую: що вивчення мистецтва є невід’ємна частина розвитку творчого потенціалу особистості дитини.

В сучасних умовах школа повинна бути осередком духовності, плекати творчу особистість, виховання людини, що характеризується високою емоційно – естетичною культурою.

Художньо - естетичне виховання слід розглядати не лише як процес набуття художніх знань і вмінь, а як універсальний засіб особистісного розвитку учня на основі виявлення індивідуальних здібностей та естетичних потреб і інтересів.

Важливе місце в розвитку художньої культури учнів посідає образотворче мистецтво. Саме через нього дитина пізнає індивідуальну неповторність творення світу, прекрасне у своєму житті.

Своєрідність цього предмета зобов'язує мене, як вчителя, не тільки озброювати учнів елементарними знаннями з основ образотворчої грамоти, а й пробуджувати творчість дитини, давати їм можливість проявляти самостійність, духовно – естетично самовдосконалюватись, набувати досвід створення художніх образів у процесі власної творчості.

Мистецтво справедливо називають мовою серця. Воно є одним з наймогутніших засобів формування моральних ідеалів, естетичного ставлення до дійсності, виховання культури почуттів особистості.

Образотворче мистецтво, як і література та музика, рішуче входить в усі сфери виховання дітей, формування їх духовного світу.

Духовне та естетичне виховування - це процес спільної діяльності вчителя, учня та батьків, направлений на формування естетичного та духовної культури.

Обравши професію за покликанням серця стараюсь формувати естетичну та духовну культуру вихованців. Я ставлю перед собою такі завдання:1. Розвивати естетичні почуття, тобто здатність одержувати духовну насолоду, радість від сприйняття краси об'єктивної діяльності чи її відображення в мистецтві.

2. Виховувати та розвивати творчі здібності учнів в процесі малювання, витинання, аплікації, розписі, писанкарстві.

3. Розбудити серед молоді любов, потяг до народної творчості.

4. Викликати інтерес до вивчення мистецтва рідного краю, історичних традицій.

5. Допомогти дітям сприймати образотворче мистецтво, як невід’ємну частину національної культури.

6. Виховувати інтерес до творів образотворчого мистецтва .

Свій досвід я реалізую шляхом:

- гуманізації навчально-виховного процесу;

- використання сучасних педагогічних технологій: особистісно-зорієнтованого навчання, інтерактивні, інформаційно-комунікативних , методу проектів, ситуації успіху;

- проведенням нестандартних уроків( інтегровані уроки, уроки – проекти, уроки – екскурсії), предметних тижнів, навчальні екскурсії по містах та селах неньки України. Такі екскурсії збагачують та розширюють знання учнів з усіх видів мистецтва, зокрема з вивчення архітектури та скульптури;

- вивчення і дослідження творчості художників України;

- співпраця з місцевими художниками, майстрами декоративно-прикладного мистецтва;

- обміну досвіду з колегами по фаху на районних методичних об’єднаннях, в творчій групі, на заняттях майстер-класу.

Переконана. Правильно побудований урок, ефективно організована позакласна робота дає добрі результати.

Сучасний урок вимагає впровадження інноваційних технологій. На уроці я надаю перевагу інтерактивним методам навчання, особливу увагу приділяю груповій формі роботи . Комп’ютерний кабінет, який є в школі дозволяє мені використовувати ІКТ.Дослідження мистецької психології дитини вказують, що естетичні переживання дитини не є чисто естетичними, як у нас, дорослих. І тому, мистецтво для дитини не є чимось окремим, а частиною цілого, частинкою тієї дитячої енергії, що інколи воскресають у дитячій уяві. Тут на мою думку, я як учитель, керівник гуртка стараюсь не загубити жодного учня, будую свої відносини на принципах співробітництва, співтворчості, проявляючи максимум довіри та поваги до особистості, що дає можливість їй розкрити в собі все краще,закладене природою, сім’єю, школою.

Стараюсь інтенсифікувати навчально-виховний процес .Значну увагу приділяю між предметним зв’язкам ,які допомагають пізнати світ прекрасного, розширити кругозір дитини .Таким чином ,під час проведення кожного уроку стараюся бути режисером ,а учні – артистами.Практикую інтегровані уроки образотворчого мистецтва і музики або окремі елементи цих уроків .

Ще з школи я захопилася декоративно-прикладним мистецтвом. На сьогоднішній час я добре володію елементи витинання, розпису. Створюю свої орнаменти та з великим бажанням передаю свої знання учням. Під час вивчення розділу «Декоративно – прикладне мистецтво» теми «Витинанка» ( 5 клас) я пропоную учням широкий діапазон технічних характеристик та кольорової палітри паперу для витинанок.

В ході уроку презентую зв’язки різноманітних витинанок ,пояснюю і коментую учням зображення вирізаних композицій. Результати практичної роботи учнів на уроці аналізую разом з класом. Даю можливість учням робити захист своїх робіт.

При проведенні образотворчого мистецтва використовую музичний супровід , який забезпечує емоційність, комфортність, розвантаження напруженості при виконанні практичного завдання учнями.Здійснюю естетичне спрямування на уроках – це знайомство школярів із творами українських художників: М.Приймаченко, К. Білокур, Т. Шевченка,

М. Тимченко, Т. Яблонської. Відомим скульптором І. Пінзелем , архітектором Б. Меретином. За допомогою інтернет «здійснюємо екскурсії» у знамениті картинні галереї світу. В процесі проведення предметних тижнів організовуються зустрічі з місцевими художниками , народними умільцями , проводяться екскурсії на виставки картин ,декоративно - прикладного мистецтва в Бучацький краєзнавчий музей.

Навчальний кабінет є моєю творчою лабораторією. Для успішного навчання і виховання школярів використовую саморобні наочні посібники , роздатковий і дидактичний матеріал ,інструктивні картки та таблиці поетапного малювання. Керуюсь правилом – все,те що діти бачать на уроці (дидактичний матеріал , наочність, карти, зразки робіт) повинно мати естетичний вигляд.

Приділяю увагу індивідуальній роботі з учнями на уроках, та і в позашкільній роботі. Організувала постійно діючу виставку «Прекрасне у моєму житті» де учні можуть продемонструвати свою творчість. Допомагаю учням в оформлені стінних газет, плакатів в ході проведення предметних тижнів.

Постійно залучаю учнів до участі в шкільних та районних виставках дитячих робіт та конкурсах малюнків . Мої учні неодноразово нагороджувались грамотами, дипломами, призами за участь в різноманітних конкурсах .

Роботи учнів неодноразово експонувалися на виставках Бучацького краєзнавчого музею.

Особливу увагу приділяють виявленню здібних та обдарованих учнів. У цьому мені допомагає проведення уроків у початкових класах, співпраця з вчителями початкових класів, батьками, педагогами художньої школи, громадськістю. Здійснюю системну роботу з підготовки учнів до конкурсів, олімпіад. Протягом останніх 5-ти років мої учні стали переможцями ІІ-го та ІІІ-го етапів Всеукраїнської олімпіади з образотворчого мистецтва.

Серед учнів нашої школи є обдаровані діти які продовжують розвивати свої здібності в художніх школах.

Крім уроків художньо-естетичного циклу, я веду гуртки: «Писанкарство» та «Образотворче мистецтво», які сприяють подальшому розвитку творчих здібностей школярів . Мої вихованці з великим захопленням працюють над такими темами як «Графіка», «Живопис», «Витинанка», «Аплікація», «Композиція», «Розпис» і проявляють свої естетичні смаки. Заняття в гуртках допомагають проводити дослідницьку роботу, оформляти матеріали експедицій, продовжувати стежками рідного краю, створювати невеличкі відеофільми, презентації реалізованих проектів.

Що може бути більш важливим і потрібним, ніж професія вчителя, яка покликана розкрити здібності і обдарування кожної дитини. Я щаслива, що веду уроки художньо-естетичного циклу. І це багато мене зобов’язує : не тільки навчити дітей малювати, але зробити їх гідними спадкоємцями тих духовних та естетичних цінностей, які заповіли нам талановиті предки.

Я лише частково організовую життя і діяльність вихованці, але разом з батьками та іншими педагогами несу відповідальність, визначаю та реалізую зміст естетично-виховного процесу.

Являюся переможцем районного та учасником обласного конкурсу педагогічної майстерності «Вчитель року – 2011».

На базі школи неодноразово проводились засідання районних методичних об’єднань вчителів художньо-естетичного циклу, заняття майстер-класу. Як керівник методичного об’єднання вчителів образотворчого мистецтва, я постійно виступаю із доповідями, ділюся педагогічним досвідом, надаю допомогу молодим, малодосвідченим вчителям.

На обласному семінарі методистів художньо – естетичного циклу (2012р.) презентувала досвід роботи з використання ІКТ на уроках образотворчого мистецтва.

Мій проект «Мистецькі перлини Бучаччини» на обласному етапі конкурсу серед педагогічних працівників навчальних закладів на кращу розробку народознавчої розвідки національно-патріотичної тематики «Слава України» в 2014році визнано кращим. А також у жовтні 2014р. нагороджена грамотою за перемогу у номінації «Безмежний простір душі».

Матеріали творчого доробку представила у посібниках: «Авторські уроки з образотворчого мистецтва , 5 клас», «Витинанка», «Мистецькі перлини Бучаччини», «Магічний олівець та чарівний пензлик (тематичні таблиці поетапного малювання)».

Нагороджувалась грамотами відділу освіти Бучацької державної адміністрації, департаменту освіти і науки Тернопільської обласної держадміністрації за результативну роботу з обдарованою учнівською молоддю.

Я як вчитель мистецтва стараюся постійно працювати над собою, втілювати творчі навички в створення чогось нового,цікавого і неймовірного.

Зберегти те прекрасне в дитині, чим наділила її природа - святий обов'язок як учителів, так і батьків. Отже, тільки завдяки цілеспрямованій, наполегливій праці школи, сім'ї можна досягти успіху.

Я хочу закінчити свій досвід словами В.Сухомлинського « У кожного учня є задатки якихось здібностей. Ці задатки як порох: щоб їх запалити, потрібна іскра. Такою іскрою є натхнення…» І це натхнення є головним результатом і успіхом в моїй творчості.Тож будьмо наполегливі, терпеливі, від нас залежить майбутнє України.Каталог: bitstream -> 123456789
123456789 -> Тема: Безпека вулиці: азбука дороги
123456789 -> Методичні вказівки до вивчення дисципліни сво «доктор філософії»
123456789 -> Регіональний підхід до дослідження формування ціннісних орієнтацій студентів мистецьких вишів україни н. Г. Тарарак
123456789 -> Методологічне підґрунтя дослідження формування ціннісних орієнтацій студентів вищих навчальних закладів мистецького профілю україни
123456789 -> Загальна характеристика роботи
123456789 -> Інформаційне суспільство в контексті політичної культури суспільства
123456789 -> Заліщицька районна державна адміністрація Відділ з питань освіти Районний методичний кабінет Використання активних та інноваційних технологій як засіб активізації
123456789 -> Україна тернопільська область опис досвіду роботи учителя біології


Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©pedagogi.org 2017
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка