Експериментально-дослідну роботу було спрямовано на перевірку педагогічних умов впровадження в систему підготовки військових фахівців професійно спрямованої системи фізичної підготовки курсантів вищих військових навчальних закладівСкачати 23,53 Kb.
Дата конвертації19.04.2019
Розмір23,53 Kb.
Шевченко О. С. , Гришко А. В.

Харківського національного університету Повітряних Сил імені І.М. Кожедуба
РОЗВИТОК МИСЛЕННЯ КУРСАНТІВ І-ІІІ КУРСІВ ЗАСОБАМИ ІНТЕЛЕКТУАЛЬНИХ ІГОР

Анотація: В результаті проведеного практичного дослідження виявлено позитивний вплив систематичних занять шахами на розвиток мислення та успішність навчання курсантів I – III курсів.

Ключові слова: курсанти І-ІІІ курсів, розвиток мислення, інтелектуальні ігри.

Вступ. Оперативне та логічне мислення, як невід’ємні основи бойової готовності військовослужбовців, направлені в першу чергу на забезпечення високого рівня їх професійної підготовленності та стійкої розумової працездатності в складних умовах військової діяльності.

Інтелектуальний розвиток виступає як найважливіший компонент будь-якої військової діяльності. Для того, щоб задовольнити свої потреби, спілкуватися, грати, вчитися і працювати, кожен курсант повиннен звертати увагу на ті чи інші моменти або компоненти діяльності, представляти те, що йому потрібно робити, запам’ятовувати, обмірковувати, висловлювати судження. Без участі інтелектуальних здібностей подальша діяльність курсанта, як майбутнього захисника своєї держави неможлива, тому вони виступають як її невід’ємні внутрішні моменти.

Необхідність забезпечення високого рівня професійно-важливих якостей майбутніх офіцерів актуалізує потребу дослідження проблеми розвитку мислення курсантів засобами інтелектуальних ігор, зокрема шахів.

Мета та завдання дослідження. Виявити вплив систематичних занять шахами на розвиток мислення та успішність навчання курсантів I – III курсів.

Матеріал і методи дослідження. У дослідженнях приймали участь курсанти набору 2014 року Харківського національного університету Повітряних Сил у складі 42 чоловік, які мали середній бал успішності навчання, за результатами зимової екзаменаційної сесії 3,0 – 3,6. Дослідження проводились протягом 2015 – 2016, 2016 – 2017 навчальних років та наведені в таблиці.

Теоретичний: аналіз літературних джерел. Практичний: тестування, педагогічне спостереження, бесіди, організація та проведення змагань.Результати дослідження та їх обговорення. Для проведення дослідження була проаналізована успішність навчання курсантів першого курсу ХНУПС. У ході аналізу було виявлено, що 30 % курсантів мають середній бал навчання 3,0 – 4,0; 50% мають середній бал 4,0 – 4,5 та у 20% середній бал 4,5 – 5,0. Серед курсантів, які мали середній бал 3,0 – 4,0, викладачами кафедри було проведено виховні заходи та бесіди, з метою залучення їх до занять інтелектуальними іграми під час спортивно-масової роботи, в секціях університету з шахів. З даними курсантами організовувались та проводились змагання на першість факультетів та університету. Заняття проводились систематично 3 рази на тиждень в години спортивно-масової роботи 42-ма курсантами.

Таблиця


Характеристика успішності курсанті I – III курсів

Рік

дослідженняПоказник успішності на початку першого курсу 2014

Показник успішності після першого року

тренувань 2015Показник успішності після другого року тренувань 2016

Показник успішності після третього року тренувань 2017

Середній

бал


3,5

4,1

4,5

4,8

Висновки: З даного дослідження виявлено позитивний вплив систематичних занять шахами на розвиток мислення та успішність навчання курсантів I – III курсів та наведено в таблиці.

Перспективи подальших досліджень: Ми спрямовуємо дослідження на використання засобів інтелектуальних ігор, як один із допоміжних засобів розвитку оперетивниго та логічного мислення.

Список використаної літератури

  1. Бочарова С.П. Память как базовая функциональная система в структуре деятельности человека-оператора // Психологический журнал. 1981. Т. 2, № 3.

  2. Корольчук М.С. Психофізіологія діяльності. – К.: КІМУ, 2002. – 210 с.

  3. Красота В.М. Інтегральний показник професійної працездатності офіцерів. // Педагогіка, психологія та медико-біологічні проблеми фізичного виховання і спорту: Наук. моногр. / За ред. проф. Єрмакова С.С. – Х.: ХДАДМ (ХХПІ). – 2006. – № 9. – С. 8991.

  4. Крушельницька Я. В. Фізіологія і психологія праці: Навч. посібник. — К.: КНЕУ, 2000. — 232 с.

  5. Ольховий О.М. Теорія та методика наукових досліджень у фізичному вихованні і спорті. – Харків: ХДАФК, 2015. – 143 с.

  6. Руснак І.С., Крюков М.П., Кохно В.Д. Будівництво Повітряних Сил Збройних Сил України: питання теорії та практики // Наука і оборона. – 2005. – №4. – С. 8-13.

  7. Тимчасова Настанова з фізичної підготовки у ЗС України. Наказ НГШ від №35 від 11.02.2014 року.

Каталог: wp-content -> uploads -> 2017
2017 -> Сучасні здоров'язбережувальні технології у навчально-виховному процесі
2017 -> Кучеренко І. В. Екологічне виховання як один з аспектів
2017 -> До вивчення курсу
2017 -> Програма нормативного курсу «Основиетнологі ї»
2017 -> Лекція історичний розвиток українського шкільництва та педагогіки виховання, школа і педагогічна думка в Київській Русі. Освіта і педагогічна думка у період українського
2017 -> Програма навчальної дисципліни Теорія та методика формування елементарних математичних уявлень
2017 -> Microsoft Word Підготовка до уроку docx


Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©pedagogi.org 2019
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка