Економічна грамотність молодших школярівСторінка1/5
Дата конвертації27.03.2020
Розмір122 Kb.
  1   2   3   4   5
Економічна грамотність молодших школярів

В умовах соціально – економічних перетворень держави, впровадження ринкової економіки зростає потреба в оволодінні економічними знаннями всіх категорій населення. Помилково думати, що економічна освіта доступна тільки старшокласникам.

Перше практичне знайомство дітей з економікою починається в сім’ї й на вулиці задовго до оволодіння ними теоретичними категоріями. Уже в ранньому віці вони дізнаються, що таке «твоє» й «моє», «наше», «обмін», «гроші», «ціна», «дорого», «дешево», «купити», «продати», «заробити». Засвоєння цих понять й оперування ними часто відбувається в ігровій діяльності. Чим раніше ми починаємо навчати дитину основам економічних теорій, тим простіше буде їй адаптуватись до оточуючого життя.

Однією з найважливіших потреб сучасної школи є виховання компетентнісної людини, особистості з розвиненим економічним мисленням, готової до життя й господарської діяльності в умовах ринкових відношень. Економічні знання також необхідні дітям, як елементарні знання гігієни, правила поведінки в суспільстві, правила дорожнього руху, так же важливі, як знання рідної мови й математики. Це не значить, що кожен у майбутньому повинен стати економістом або працювати в бізнесі. Навпаки, кожна дитина повинна розвивати свої індивідуальні творчі здібності, але для того, щоб ці здібності реалізувати, вона повинна добре орієнтуватись в оточуючому житті. А без знань економіки зробити це дуже важко.

Формувати економічне мислення необхідно з молодшого шкільного віку. У цей час діти найбільш сприятливі до нових знань, особливо якщо вони подаються у формі гри.

Враховуючи вікові особливості дітей, процес навчання будується з застосуванням ігрових елементів, аналізу соціально – економічних ситуацій, екскурсій по місту, на підприємства, в банки, страхові компанії, магазини, з конкурсів, математичних задач з економічним змістом.Основною метою соціально – економічної освіти й виховання молодших школярів є формування елементарних економічних уявлень, необхідних у практичній діяльності і початку економічної культури.

Реалізація поставленої мети здійснюється при розв’язанні наступних задач:  • формування в учнів уявлень про економіку як сферу діяльності людини, що зв’язана з проблемою задоволення потреб, враховуючи обмеження можливостей;

  • засвоєння найпростіших прийомів вибору;

  • оволодіння елементарними економічними розрахунками;

  • виховання бережливості, охайності, відповідальності за доручену справу;

  • уміння доводити розпочату справу до кінця, реально використовувати різні ресурси, бережливо ставитись до особистого, сімейного, шкільного і іншого майна.

За навчальним планом Запорізької спеціалізованої школи І-ІІІ ступенів №100 вивчення економіки йде безперервним курсом з 2 до 11 класу. Навчання з 2 до 4 класу побудовано за авторською програмою «Основи економіки», яка орієнтована на підготовку молодших школярів до життя в нових економічних умовах.

При розробці програми в якості висхідних положень були прийняті наступні:  1. Мислення молодших школярів носить конкретний характер, тому за основу беруться ті поняття і явища, з якими діти не одноразово зустрічались у житті.

  2. Для активізації процесу навчання й виховання використовуються різні методи (розповідь, тренінг, гра, аналіз ситуацій, диспут і інше), що захоплюють дітей навчальною діяльністю.

  3. Зміст навчального економічного матеріалу повинен стати основою для подальшого вивчення економіки в середній школі.

  4. Соціально – економічні знання, які одержують школярі, повинні формувати громадянина й відповідати нормам і правилам, що прийняті в цивілізованому суспільстві.

Звичайно, організація економічної освіти в загальноосвітній школі - процес довгий, багатолітній, що вимагає осмислення, підготовки, розробки й організації єдиної концепції «безперервної освіти з економіки».

Реалізація програми буде сприяти розвитку економічної свідомості учнів взагалі, допоможе їм навчитися сприймати інших людей, спілкуватися з ними, допоможе стати грамотними споживачами й виробниками, навчить адекватно розв’язувати економічні проблеми, активно брати участь у суспільному житті не тільки своєї держави, а й світового співтовариства.

Викладати економіку в молодших класах значно важче, ніж математику, письмо, читання. Це пов’язане з тим, що для всіх шкільних програм уже існують методичні розробки апробовані, відпрацьовані роками моделі й схеми подачі навчального матеріалу, то викладання економіки ґрунтується на творчому підході вчителя. Крім того, на мій погляд, існує три основні особливості навчання молодших школярів.
Поділіться з Вашими друзьями:
  1   2   3   4   5


База даних захищена авторським правом ©pedagogi.org 2019
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка