Екологічна освіта в аспекті біологічних знань Лише зрозумівши природу, людина зрозуміє саму себеСкачати 14,47 Kb.
Дата конвертації04.04.2019
Розмір14,47 Kb.
Екологічна освіта в аспекті біологічних знань

Лише зрозумівши природу, людина зрозуміє саму себе

Оскільки наше життя не можна відокремити від навколишнього середовища, в якому ми живемо, надзвичайно важливо, щоб під час навчання в навчальних закладах наші діти одержували в тому числі й екологічну освіту. Найважливіше завдання екологічної освіти — пробудити в учнів занепокоєність станом природи, їхнього безпосереднього оточення та планети в цілому, а також ініціювати екологічне мислення та екологічну поведінку в повсякденному житті. Наше виживання, виживання майбутніх поколінь залежить від здоров’я світу. Тому кожен з наших учнів бере на себе особисту відповідальність за охорону і, де потрібно, поліпшення нашого довкілля.Основною метою навчання на уроках біології та гуртка «Юний біолог» є :

- формування екологічної культури особистості, набуття юнацтвом навичок і досвіду в розв’язанні екологічних проблем та передбачення можливих наслідків власної діяльності з перетворення природи, залучення учнів до природоохоронної діяльності;

- вивчення природи рідного краю, впливу людини на природу; шляхів покращення і відновлення природи ;

- нас об’єднало виховання любові до навколишнього світу та його краси, яка проявляється в різнобарвності та різноманітті життя лісів і полів, степів та гірських водоспадів, у заворожуючому стані заходу та сходу сонця, у прозорості повітря, яким ми дихаємо, у чудодійності води, яку ми п’ємо, у музиці співу птахів, у неповторності землі, на якій ми живемо;

- дослідження проблеми довкілля і їх вирішення;

- відповідальність кожного з нас за стан нашого довкілля;

- нас турбує стан біорозмаїття, вивчення і дослідження лікарських рослин Кам’янеччини, рідкісних та зникаючих видів рослин та тварин рідного краю.

Також нас турбує стан водних ресурсів в Україні, зокрема питної води. Вода – одна з головних умов життя на землі, та кожного ранку, відкриваючи кран, ми не замислюємось, звідки до нас потрапляє вода . Ще рідше ми ставимо перед собою питання, чи раціонально ми використовуємо воду. Не лінуйтесь закручувати кран, коли не користуєтесь водою, не лінуйтесь терміново ремонтувати кран, якщо він пропускає хоча б краплинки води. Не витрачайте марно воду. Виховуйте у себе екологічну культуру.

Ми проводимо фенологічні спостереження. Це дає нам можливість глибше, всебічно, системно вивчати сезонні зміни в природі. Ми бачимо взаємозв’язок явищ природи. Але на таких заняттях у нас ще є можливість просто милуватися природою, спостерігати її красу та велич, відпочивати, розуміти важливість природного середовища для людини.

Екологічна безграмотність, байдужість людей можуть призвести до незворотних природних процесів, наслідки яких важко передбачити. Лише розуміючи значення природи в житті людини, знаючи екологічні проблеми довкілля та шляхи їх вирішення, ми в змозі зберегти нашу Землю квітучою.

Природу недарма називають чарівницею. Це не тільки невичерпна скарбниця багатств, джерело життя, - природа прикрашає наше життя, даруючи людям здоров’я, силу, чистоту, пробуджує в них почуття людяності, щирість, сердечність і доброту.

Фундамент екологічної культури закладається в дитинстві. І тут першочергова роль належить сім’ї. Особливе місце у формуванні екологічного світогляду відводиться навчальним закладам. Вивчення в закладах освіти природничих наук формує основи екологічних знань та наукові засади природокористування. Природоохоронні знання необхідні для вдосконалення самого навчально-виховного процесу, формування цілісної картини світу. Екологічна освіта і виховання мають реалізуватися неперервно і послідовно, комплексно і на міжпредметній основі, формувати певні переконання відповідно до набутих знань, а також практичні навички й активну життєву позицію щодо збереження природи. Тому зміст природоохоронної освіти повинен включати систему знань про особливості природи і взаємовідносини суспільства і природи, вміння і навички з її вивчення, збереження і відтворення. Ми усвідомлюємо, що наше майбутне, майбутнє наших дітей, майбутнє планети Земля залежить від нашої наполегливості у розв’язанні проблем довкілля.

Життя нерозривно пов’язане з природним середовищем. На ранніх етапах свого становлення людина, користуючись продуктами природи, не завдавала помітної шкоди природним ресурсам. Але з посиленням практичної діяльності, пов’язаної з винаходом знарядь праці, вплив її на природу неухильно зростав. В останні десятиліття ХХ століття у зв’язку із високими темпами науково-технічного прогресу, небувалим розширенням сфер матеріального виробництва він став особливо значним великомасштабним.

Тож у стосунках з природою людство зіткнулося із серйозними і складними проблемами. Цілком очевидно, що вплив людини на природу нині значно перевищує здатність біосфери до саморегуляції і ставить загалом під загрозу можливість її існування як системи.


ЛІТЕРАТУРА:

“Основи загальної екології”. – Г.О.Білявський, М.М. Падун.

“Охорона природи” – В.М.Бровдій, О.Ю. Дмитрук.

Буринська Н. Досвід формування екологічної свідомості в учнів / Н. Буринська / Біологія і хімія в шк.—2008— С. 43-45.

Василенко Г. Екологічна освіта та виховання / В. Василенко // Початк. шк. — 2007. — № 6. — С. 6-8.Поліпшення екологічної освіти підростаючого покоління, методичні рекомендації щодо проведення заходів з екологічного виховання.
Каталог: wp-content -> uploads -> 2015
2015 -> Комунальний вищий навчальний заклад «херсонська академія неперервної освіти» херсонської обласної ради кафедра теорії і методики виховання
2015 -> Серце віддане дітям штрихи до життєвого і творчого шляху українського педагога-гуманіста Василя Сухомлинського
2015 -> Заліток Людмила Михайлівна
2015 -> Людинознавчi
2015 -> Судова помилка в адміністративному судочинстві
2015 -> Програма навчальної дисципліни антропологія літератури
2015 -> Міждисциплінарні зв’язки: дисципліну «Психологічна служба»
2015 -> Концепція сучасного підручника з географії для основної школи


Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©pedagogi.org 2017
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка