До питання організації і розвитку шкільництва українців СловаччиниСкачати 98,78 Kb.
Сторінка1/4
Дата конвертації28.12.2018
Розмір98,78 Kb.
  1   2   3   4

ВІСНИК ЛЬВІВ. УН-ТУ VISNYK LVIV. UNIV.

Серія філол. 2004. Вип. 34. Ч.ІІ. С.493-497 Ser. Philologi. 2004. № 34. Vol. ІІ. P.493-497

____________________________________________________________________________________________


УДК 811.161.2’27
Українська мова в Словаччині

(до питань навчання української мови в школах)


Марія Чіжмарова
Пряшівський університет,

філософський факультет,

кафедра української мови і літератури

вул. 17 листопада 1, 080 78 Пряшів,

Словаччина
У Словаччині українську мову вивчають у багатьох початкових школах і в шістьох вищих навчальних закладах. Про вдосконалення фахового й методичного рівня вчителів української мови і літератури дбає методично-педагогічний центр у Пряшеві, який також координує і укладання та видання підручників з української мови, дидактичних матеріалів, збірників вправ, довідників, наочних посібників.

Ключові слова: національна школа, організація системи освіти, навчання української мови, методично-педагогічний центр.
Українська національна меншина в Словаччині зосереджена переважно на сході республіки, в Пряшівському краї, в округах Снина, Гуменне, Міжлабірці, Свидник, Бардіїв, Стара Любовня, де знаходяться і школи для українців. Мова йде про державні школи різного типу – з українською мовою викладання, з вивченням української мови як окремого предмета.

Зміни в громадському житті Словаччини після листопадових подій 1989 року визначають головне спрямування школи – гуманізацію і демократизацію всього навчально-виховного процесу. Гуманізація освіти означає посилення її впливу на формування особистості як найвищої цінності суспільства. У формуванні такої особистості важливу роль відіграє рідна мова, мова предків, що пов’язує людину з її народом, з попередніми поколіннями, з їх духовним надбанням, культурою, звичаями, традиціями, мистецтвом, літературою. І. Огієнко підкреслює: “Мова – це наша національна ознака, в мові наша культура, ступінь нашої свідомості. Мова – це форма нашого життя, життя культурного й національного. Мова – душа кожної національності, її святощі, її найцінніший скарб...” [Методика... 2000: 15].

Діти засвоюють рідну мову в сім’ї від своїх батьків. Однак специфічні умови, в яких живе українська національна меншина Словаччини, певна байдужість до мови і культури свого народу, спричинили ситуацію, наслідком якої значна частина українців-русинів не володіє рідною мовою або володіє нею недосконало. У багатьох українських сім’ях повністю користуються словацькою мовою чи її говірками.

Важливу роль у засвоєнні рідної мови має відіграти школа. Навчання дітей у Словацькій Республіці починається з 6-ти років: спочатку в основних школах І ступеня, які охоплюють класи 1–4, продовжується навчання II ступеня – класи 5–9. На початковому етапі освіти, тобто на I ступені основної школи, педагог повинен увести дітей у світ української культури, навчити їх розуміти українську мову, пристойно читати, писати й розмовляти. На цьому етапі вважається найсприятливішим засвоєння другої мови. Її оволодіння буде більш усвідомленим, якщо мову вивчатимуть з опорою на знання, вміння і навички, одержані учнями на уроках рідної мови.

На II ступені основної школи важливим аспектом навчання української мови має бути її комунікативне спрямування разом із засвоєнням певних теоретичних знань, ознайомлення з українською мовою як системою.

Випускники основних шкіл можуть здобувати знання в гімназіях (4 роки), в чотирирічних технікумах (промислові школи) та в різних професійно-технічних училищах. Абсольвенти гімназій та промислових шкіл після матури мають право вступати у вищі навчальні заклади. На жаль, кількість національних шкіл після 1989 року зменшилася з об’єктивних і суб’єктивних причин. Головна причина, на нашу думку, в тому, що батьки не бачать потреби, щоб їх діти вивчали українську мову.

Ситуацію в національних дитсадках ми не фіксували. Учителі для дошкільних закладів здобували знання в Пряшівській середній педагогічній школі, але тепер нема в школі навіть паралельних класів з вивченням української мови.

За нашими даними, у Словаччині сьогодні існує близько двох десятків національних повноорганізованих загальноосвітніх основних шкіл.

Поділіться з Вашими друзьями:
  1   2   3   4


База даних захищена авторським правом ©pedagogi.org 2019
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка