Диференційоване навчання як умова розвитку обдарованих дітейСторінка1/4
Дата конвертації28.12.2018
Розмір215 Kb.
  1   2   3   4


Диференційоване навчання як умова розвитку обдарованих дітей

Т.М.Олійник, Полтавський кооперативний технікум

«Дати учню діяльність, яка б наповнювала його душу»

К. Д. Ушинський

У сучасному житті особливу актуальність набуває проблема усвідомлення відповідальності дорослих перед дітьми. Конвенція про права дитини передбачає гарантію свободи і гідності дітей, створення умов, при яких вони можуть відбутися як особи. Держава повинна поважати право дитини на збереження своєї індивідуальності, дорослі зобов'язані керувати дитиною з метою розвитку її здібностей.

У зв'язку з цим вдосконалення системи освіти вимагає упровадження в практику загальноосвітніх установ та вищих навчальних закладів комплексу заходів, направлених на своєчасне забезпечення кожній дитині адекватних умов для її розвитку, формування повноцінної особи, отримання освіти.

У практиці навчально-виховної діяльності сучасної школи та вищого навчального закладу поширені різні технології навчання. Одним із шляхів удосконалення процесу навчання, реалізації індивідуальних особливостей учнів та студентів, здійснення особистісно-орієнтованого підходу в підготовці фахівців є диференціація завдань і методики навчання залежно від можливостей учнів та студентів.

Диференційоване навчання - спеціально організована навчально-пізнавальна діяльність, яка з огляду на вік, індивідуальні особливості суб'єктів навчання, соціальний досвід, спрямована на оптимальний фізичний, духовний та психічний розвиток учнів та студентів, засвоєння необхідного обсягу знань, практичних дій за різними навчальними планами і програмами.

Основною метою диференційованого навчання є створення найкомфортніших умов для ефективного навчання особи, забезпечуючих їй досягнень такого рівня освоєння матеріалу, який відповідає її пізнавальним можливостям.

Проблема навчання і виховання обдарованих дітей має особливе значення на порозі ХХI століття. Помітне прискорення в політичному і інтелектуальному осмисленні соціальних, технічних, економічних і культурних феноменів, характерних для глобалізації, викликало необхідність створення системи підтримки і захисту інтересів обдарованих дітей, змінило погляд на підходи до навчання обдарованої молоді.

Сьогодні проблема навчання обдарованих дітей з вимогами швидкозмінного світу породила ідею організації нових умов для навчання людей, що мають яскраво виражені здібності в тій або іншій області знань.

Навчально-виховний процес, що враховує типові індивідуальні особливості студентів, прийнято називати диференційованим, а навчання за таких умов -- диференційованим навчанням.

У навчальному процесі застосовують такі види диференціювання.За здібностями. Студенти чи учні розподіляють на навчальні групи за загальними або за окремими здібностями. У першому випадку за результатами успішності їх розподіляють по групах А, Б, В і навчають за відповідними програмами. Можливі переведення з одної групи до іншої. У другому випадку їх групують за здібностями до певної групи предметів (гуманітарних, природничих, фізико-математичних).

Таке диференціювання викликає сумніви. Дитина, яка потрапила до групи здібних студентів, може вважати себе кращою за інших, що нерідко спричиняє відхилення від норми у вихованні. І навпаки, діти, зараховані до групи менш здібних, щодня почуватимуться неповноцінними. Крім того, слід мати на увазі, що здібності дитини розвиваються, і важливе значення для її розвитку мають умови, в які вона потрапляє. Якщо її оточують більш розвинені однолітки, то вона отримує більше шансів для свого розвитку. До того ж, здібності людини можуть виявлятися на різних вікових етапах.За відсутністю здібностей. Студентів, що не встигають з тих чи інших предметів, групують у групи, в яких ці предмети вивчають за менш складною програмою і в меншому обсязі (такий розподіл за класами дуже поширений у Франції). Найбільший недолік такого диференціювання в тому, що студенти здобувають неоднакову освіту й тому не мають рівних можливостей для її продовження.


Каталог: doc -> files -> news
news -> Тема: Лірична драма І
news -> Урок з елементами інсценування Учитель української мови та літератури Івашиненко Н. А. м. Макіївка
news -> Основи здоров’я
news -> Активізація пізнавальної діяльності учнів на уроках математики, як засіб підвищення результативності навчання з досвіду роботи Кровіцької Л
news -> Програма для загальноосвітніх навчальних закладів
news -> З досвіду роботи
news -> Початкова школа у 2015/2016 навчальному році початкова школа повністю переходить на нові навчальні програми, відповідно четвертокласники продовжують навчання і за новими предметами, такими як: «Природознавство», «Я у світі», «Інформатика»
news -> Аудіювання автентичних музичних творів на уроках англійської мови в старших класах середньої школи
news -> Батьківські збори «Уроки спілкування»
news -> Тема: Державні символи України


Поділіться з Вашими друзьями:
  1   2   3   4


База даних захищена авторським правом ©pedagogi.org 2017
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка