Давня українська літератураСкачати 43,62 Kb.
Дата конвертації15.10.2019
Розмір43,62 Kb.
ТипУрок

Давня українська література
Тема уроку «Слово про похід Ігорів» - давньоруська пам’ятка, перлина українського ліро-епосу.

Мета уроку: дослідити визначну пам’ятку нашого народу, версії про її автора; з’ясувати історичну основу написання «Слова..», його композицію; дати характеристику образів, розкрити образ Руської землі, розглянути фольклорні мотиви твору, його головні стилістичні засоби;

формувати навички пошукової роботи, систематизації дібраної інформації, готувати виступ, логічно викладаючи думки та аргументуючи їх;

виховувати у восьмикласників почуття патріотизму та гордості за духовні цінності українців.

Міжпредметні зв’язки: історія України, інформатика

Обладнання: підручник, ілюстрації до твору, фрагмент запису «Половецькі танці», мультимедійні матеріали.

Тип уроку: урок-дослідження
Епіграф

Русичі великії поля черленими щитами перегородили,

шукаючи собі честі, а князю – слави.
«Слово про похід Ігорів»

Хід уроку


І. Організаційний момент

Мотивація

Рік за роком поволі спливає,

Кожен з них історію складає…

Цими рядками я хочу розпочати сьогоднішній урок.

Спинімося, затамуймо подих. Чуєте, як дихає історія, як вкарбовується в наші серця її голос. Варто лише підняти завісу, і нам відкриється…

Ні! не бунт і повстання, не війни, не битви, не революції, а Людина.

Ми маємо бачити в історії - Людину, найтонший порух її душі, який став призвідцем великої звитяги або великої трагедії.

Багатостраждальна історія в українського народу. Які ж духовні сили живили його? Про це сьогодні і піде мова.

В Біблії сказано : «Спочатку було Слово» Отже…

Інсценізація «Діалог князів Святославичів»
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів


 • Пригадайте з уроків історії України, якою була держава Київська Русь у другій половині ХІІ століття.

Слово вчителя.

 • Друга половина ХІІ ст. у Київській Русі була періодом трагічних міжусобиць, частої зміни князів, безладдя й занепаду могутньої колись держави. У цей час на багату Руську землю почали нападати кочові народи – половці. Стародавні літописи залишили нам правдиві записи жорстоких половецьких діянь: «Половці, узявши город, запалили його вогнем, а людей розділили й повели їх у вежі… Мучені холодом і виснажені, у голоді, і в спразі, і в біді, поблідлі лицями й почорнілі тілами, ходячи невідомою землею голі й босі, ноги маючи поколоті тернами, вони запаленим язиком оповідали один одному…»

 • У 1103 – 1106 рр. Володимир Мономах відігнав половців за Дон і на Кавказ, згодом так само вчинив і Мстислав, син Мономаха. Пізніше половці не залишали русичів у спокої. Улітку 1184 р. руські князі об’єдналися навколо київського князя Святослава Всеволодовича і завдали нападникам нищівної поразки, узявши в полон хана Кобяка, його синів, інших ханів. А на початку зими 1185 р. руські загони під керівництвом князя Святослава розгромили військо половецького Кончака.

ІІІ. Повідомлення теми, мети уроку, мотивація навчальної діяльності.
Вступне слово вчителя

 • Період Київської Русі став особливим періодом для розвитку культури, літератури, зодчества, мистецтва. Найвідомішими пам’ятками історії, культури й літератури епохи Київської Русі стали літопис «Повість минулих літ», «Слово про закон і благодать» Іларіона. Особливе місце належить твору «Слово про похід Ігорів», який є перлиною українського героїчного епосу.

 • Сьогодні на уроці ми з вами проведемо літературне дослідження «Слова про похід Ігорів». Працювати ви будете групами. Розподіл групи ви провели раніше, а зараз кожна група представить результати своєї спільної діяльності. У нас є такі групи:
 • І – Історики

 • ІІ – Літературознавці

 • ІІІ – Психологи

 • ІV – Літературні критики

Історики презентують:


Ми поставили перед собою такі питання:

 1. Про який історичний період ідеться у творі?

 2. Які конкретні історичні події взято за основу «Слова»?

 3. Автор твору.

Можливий коментар до презентації


Історична основа «Слова» доволі широка. Це показ тривалої й тяжкої боротьби Київської Русі проти кочових орд. До того ж цю боротьбу довелося вести у вкрай несприятливих умовах – під час постійних міжусобних війн руських князів. Егоїстичні змагання князів за землю призводили Київську Русь до жахливої руїни: пограбування міст, спалення сіл, захоплення полонених, навіть вбивства найближчих родичів. З князівських міжусобиць скористалися половці, які, починаючи з 1061 р. аж до середини ХІІІ ст., постійно нападали на руські землі.

Щоб якось зарадити лихові, князі укладали з половцями мирні договори, одружувалися з дочками ханів, задобрювали подарунками. Але все це мало допомагали, бо між князями не було згуртованості. Іноді траплялося й так, що князі самі приводили кочівників на руську землю, щоб усунути від влади суперників. У 1183 році князь київський Святослав з допомогою ще кількох князів переміг половців. Дізнавшись про це, Новгород-сіверський князь Ігор вирішив і собі здобути слави. Спочатку удача була на його стороні. Окрилений успіхом, Ігор у 1185 році знову вирушає у похід, який закінчився поразкою русичів на ріці Каялі. Саме це становить історичну основу «Слова»
Вчитель. Із композиційними особливостями нас ознайомлять літературознавці. Питання жанрової приналежності, змістової форми досі цікавить науковців. а ми послухаємо дослідження, які провела наша група.
Презентація літературознавців.

Висновки.
Розкриваючи зміст подій, автор розповідає про поведінку окремих людей, їхні вчинки, вимальовує образи. Це нам представлять наші психологи.
Презентація психологів.

Виступ Ярославни


Висновок.
«Слово» залишається актуальним до цього часу. це свідчить про довершеність його форми. про це нам розкажуть літературні критики.
Презентація.

Висновки.

Бесіда з учнями.

Ви гарно попрацювали. Який ж висновок ви встановили? В чому полягає ідея твору? Що залишається актуальним і в наш час?Відповіді учнів.
ІІІ. Підсумки уроку.
Домашнє завдання Напишіть творчу роботу на тему «Що найбільше вразило мене у «Слові про похід Ігорів»?
Каталог: resources
resources -> В освiтньому просторi
resources -> Банк навчальних інноваційних технологій
resources -> Використання ігрових форм на уроках української літератури як засіб розвитку творчої особистості
resources -> Використання інтерактивних методів на уроках з англійської мови
resources -> Урок Тема уроку: Пам’ятки оригінальної літератури княжої Руси-України. Літописи як історико-художні твори. «Повість временних літ»
resources -> Загадка дійових осіб у новелі М. Коцюбинського "Intermezzo" Мета
resources -> В освiтньому просторi
resources -> Узагальнення та систематизація теми «Словотвір. Орфографія». Мета


Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©pedagogi.org 2019
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка