Читач у бібліотеці : трасформація інтересів і запитів у часовому виміріСкачати 349,36 Kb.
Дата конвертації24.03.2020
Розмір349,36 Kb.
ТипКнига
Основні завдання сучасної бібліотеки – задовольнити потреби та інтереси різних категорій читачів
В. М. Скорук
У статті висвітлено роботу Зеленянського сільського філіалу Крижопільської ЦБС з різними категоріями читачів та використання нових і традиційних книг роботи з книгою та новітніми технологіями.
Ключові слова: бібліотека, книга, громада, інтернет-центр, Інтернет-майданчик, літні альтанки, бібліофреші, бібліопосиденьки, клуби за інтересами «Недільна світлиця», «Дивосвіт, «ЕКОшка».
Те, що колись надруковано, стає надбанням світу на вічні часи.

Лессінг

Час, інколи зовсім непомітно для нас, змінює ставлення до чорних рядків на папері. І книгу, що побачила світ двісті років тому, ми сприймаємо з іншим почуттям, ніж ту, яка тільки-но вийшла з друку. Справа не лише в тому, що інформація, вміщена в ній, стала надбанням історії, вже сама книга є пам’яткою книгодрукування, бібліографічною рідкістю і має величезну історико-культурну цінність. Такими скарбами і володіють книгозбірні всієї України.

Найважливіші завдання бібліотек в сучасному світі все частіше формулюються як забезпечення вільного та необмеженого доступу до інформації та збереження її джерел, оскільки вирішення цих завдань стає основою для вирішення інших.

Більшість населення звикла до стереотипу, що бібліотека – це заклад, де видаються книги. Проте час не стоїть на місці й змушує книгозбірні змінювати, трансформувати свої основні функції, перш за все, з урахуванням інформаційних запитів та інтересів користувачів. Сьогодні це вже неможливо без пошуку і впровадження нових форм обслуговування, новітніх комунікаційних технологій, що забезпечують доступ до світових інформаційних ресурсів [1]. Але не Інтернетом єдиним живе Зеленянська сільська бібліотека. Творчу молодь об’єднують клуби за інтересами «Недільна світлиця», «Дивосвіт» та «ЕКОшка». Їхні члени прагнуть урізноманітнити дозвілля односельчан, проводячи усілякі конкурси, готуючи вистави за мотивами української класики. Регулярно проводяться й інші масові заходи: вечори-зустрічі, перегляди літератури, презентації книг, демонструються відеоролики, бук-трейлери тощо.

Бібліотека села Зеленянка ще здавна зберігає духовну мудрість громади. Бібліотекар займається пошуковою краєзнавчою роботою, разом з учителем історії пишемо історію рідного села. Кожен, хто переступає поріг книгозбірні – поринає у чарівний світ книг. Невеличке, але затишне приміщення, прикрашене предметами декоративно-ужиткового мистецтва минувшини та нового часу, стенди, книжкові виставки, тематичні полички, доповнені роботами користувачів, створюють неповторну атмосферу затишку та творчості. Хто ж такий бібліотекар? Дивне питання! Та насправді, бібліотекар – не просто зберігач книг та інформаційний консультант, бібліотекарі дарують приємні емоції, та відчуття щастя. Щодня у бібліотеку приходить безліч людей, у всіх різні питання, та доброзичливе ставлення до відвідувачів допомагає вирішити багато проблем, пов’язаних з пошуком потрібної інформації. Але крім суто навчальної чи виробничої потреби, односельчани і гості села приходять до нашої бібліотеки, як додому, тобто туди, де спокійно, затишно і приємно. Зранку і до пізнього вечора бібліотека гомонить [2].

Ще кілька років тому я й сама приходила до нашої сільської бібліотеки як користувач, а з 2015 року я працюю в ній бібліотекарем. Скільки відбулось змін, що тепер бібліотеку і не впізнати. Як зовні, так і внутрішньо, ця система збагачення людей знаннями і сама збагатилась корисними змінами. Якщо раніше бібліотека нас зустрічала кімнатами заповненими величезними стелажами та полицями, то тепер це дві просторі кімнати, в яких кожному відділу, кожній галузі та напряму запитів читачів відведено своє окреме місце. Величні зміни відбулися в напрямку сучасних технологій – тепер ця оселя мудрості красується двома комп’ютерами з доступом до всесвітньої павутини. Для наймолодших читачів відокремлено кімнату з особливою дитячою атмосферою.

Бібліотека нашого села є найбільш доступним закладом місцевої громади і виконує чимало місій. Це своєрідний довідковий, інформаційний та освітній центр, місце психологічної реабілітації для соціально-незахищених категорій населення, центр організації дозвілля, місце, де можна відпочити, поспілкуватись, цікаво провести час як дорослим, так і дітям [3].

Систематично бібліотекарем Зеленянського сільського філіалу накопичується інформація про рішення сільської ради, про громадські організації, про депутатів районної і сільської рад, про соціально-економічний та екологічний стан села, району та області загалом та регулярно проводиться інформування односельців про нові надходження з питань діяльності органів місцевого самоврядування, змін у законодавстві України.

Хто в наш час користується послугами бібліотеки? Можливо ті, кому не вистачає спілкування, чи навпаки – затишку. Хто йде в бібліотечний інтернет-центр? Той, у кого немає вдома комп’ютера. Хто йде за книжкою ? Той, хто не може її купити. Пенсіонери, діти, студенти – аудиторія, з якою бібліотекарям і легко, і складно водночас, але для деяких бібліотека залишається одним із небагатьох місць, де можна реалізувати себе в соціальному плані, знайти підтвердження власним думкам у книжках, поспілкуватися з цікавими людьми [4].

Бібліотека навіть з приходом Інтернету не втратила свою актуальність. Навпаки розширила свої обрії, та уважним поглядом вивчає людські потреби аби допомогти, зарадити, навчити.

Я дуже часто чую сполучення слів «бібліотека – інформаційно-ресурсний центр», «бібліотека – це портал, куди людина заходить і отримує доступ до найрізноманітнішої інформації» і вважаю що це дійсно так, тому що сьогодні сільська бібліотека універсальна в своєму роді і задовольнить усі інформаційні потреби користувачів.

Розвиток цифрових технологій і глобальної мережі Інтернет впливають на бібліотеки так рішуче, що міняють не тільки всю систему комплектування бібліотеки і підготовки бібліотечних кадрів, але і вперше ставлять питання про «межі» бібліотечного простору і самі основи існування традиційних бібліотек і їх функцій [5]. І наша сільська бібліотека не могла не реагувати на такі істотні зміни основ свого існування. Щоб зберегти належну роль у культурному просторі бібліотека була змушена шукати нові способи професійної життєдіяльності, переглянути свої функції, пристосуватися до нових умов. Зокрема, в приміщенні і нашої скромної «домівки мудрості» також утворився куточок Інтернет- забезпечення. Відвідувачі цю новинку полюбили, бо ж мають змогу переглянути будь-яку сторінку в мережі. При бібліотеці діє «Бібліоафішка», де читачі різного віку переглядають екранізацію літературних творів та мультфільми. Бібліотека перетворюється на міні-стадіон, коли проходять футбольні матчі, де юні та дорослі фанати цього виду спорту залюбки вболівають біля екранів Інтернет-майданчика .

В епоху новітніх технологій, так званих гаджетів, значно знизився рівень попиту на паперові книги. Людям, які потребують швидкого доступу до потрібної інформації значно легше ввести потрібний запит в пошукових стрічках Google та Yandex аніж звернутись до найближчої бібліотеки. Формуючи оцими цифровими новинками підростаюче покоління, зовсім не береться до уваги рівень впливу електронних носіїв на здоров’я та загальне самопочуття особистості. Ні для кого не секрет як впливають гаджети на слух, зір, а також які імпульси, при постійному використанні вони спричиняють на самопочуття [6].

Виросло покоління молодих людей, які дуже незалежні, поінформовані й уміють шукати потрібну інформацію в Інтернеті. Читання книг для них не є такою необхідністю, що веде до досягнення успіху в житті, кар’єрі та самовдосконаленні [7]. Кожного разупереконую, що саме співпраця з книгами та бібліотекою сприяє правильному формуванню особистості та духовного розвитку. Бо який сенс просидіти кілька годин перед монітором, шукаючи інформацію, коли можна цей самий час провести в компанії не лише бібліотекаря, який завжди допоможе, а також інших відвідувачів цього закладу. За час перебування на даній посаді багато разів проводила заходи, пов’язанні з даним питанням. Залучалися до співпраці вчителі місцевої школи, завідувач сільського клубу, члени громадських організацій та голова сільської ради. Бібліотека активно співпрацює з настоятилем УПЦ о. Петром: проходять навчання для дітей у недільній школі, проводяться різноманітні заходи для дорослих користувачів.

А з першого дня канікул в нашій бібліотеці проводяться творчі заняття для дітей, і сьогодні я теж чекаю на малечу. Звичайний літній день, батьки на роботі, школа та садочок зачинені, куди подітись «маленьким сонечкам» на цей період? Вони йдуть до бібліотеки. Тут вони знаходяться зранку до самого вечора, бо час для них пролітає непомітно. Провожу з дітьми читання під відкритим небом, літні альтанки, бібліофреші та бібліопосиденьки, ходимо разом на прогулянки до лісу та на річку, збираємо лікарські рослини, з яких взимку п’ємо ароматний чай. Можливо саме тому нас, бібліотекарів, вважають за чарівників, які на будь-яке питання відкриють книгу і покажуть пальчиком абзац, де буде відповідь на все-все.

Хочеться підкреслити, що саме бібліотекарі, серед яких багато творчих особистостей, справжніх фахівців, ініціаторів цікавих починань, роблять відчутний внесок у розвиток моральності, високих людських якостей кожного громадянина. Сприяючи підвищенню інтелектуального потенціалу суспільства, популяризуючи кращі твори національної і світової літератури [8].

Саме тому бібліотеки ніколи не втратять своєї актуальності, бо їхнім призначенням у всі часи було привнесення духовності та моральності у суспільство свого часу. І хоча життя не стоїть на місці і змінюються форми роботи, суть залишається незмінною – стабільно постійними залишаються радість і захоплення в очах моїх користувачів, а я завжди віддаватиму знання, надію, своє тепло тим, хто цього потребує. Я люблю свою роботу, як усі мої колеги. Адже ми даруємо щастя і навзаєм отримуємо стократ більше!

Список використаної літератури
  1. Бойко, Е. Сільська бібліотека сьогодні: досягнення, проблеми, пропозиції щодо їх вирішення // Бібл. планета. – 2011. – № 3. – С. 8–9.

  2. Осколкова, О. Формуємо імідж спільними зусиллями. // Бібл. планета. – 2004. – № 3. – С. 14–17.

3. Васильчук, І. Сучасна бібліотека – це не тільки читання… // Шкіл. б-ка. – 2016. – № 1.– С. 35.

4. Зернецька, О. Бібліотеки як будівничі суспільства знань // Бібл. планета. – 2006. – № 2. – С. 24–25.

5. Андрєєва, О. Бобешко, Л. Використання документально-інформаційних ресурсів у інформаційному забезпеченні користувачів // Бібл. форум України. – 2009. – № 2. – С. 32–36.

6. Бабій, Л. Бібліотека – територія толерантності // Бібл. планета. – 2005. – № 4. – С. 28.7. Стовба, О. Робота з молоддю – шлях до подолання кризи читання // Бібл. планета. – 2015. – № 1. – С.14–15.

8. Маслова, Т. Бібліотека для дітей: у головній ролі – книга // Бібл. планета. – 2015. – № 1. – С. 15–18.


Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©pedagogi.org 2019
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка