Автобіографічний елемент у ліричній драмі І. Я. Франка «Зів'яле листя»



Сторінка1/6
Дата конвертації27.12.2018
Розмір52,5 Kb.
ТипУрок
  1   2   3   4   5   6

Сільнича С.В.,

учитель української мови та літератури ЗОШ №98, спеціаліст вищої категорії, старший учитель

Тема: Автобіографічний елемент у ліричній драмі І. Я. Франка «Зів'яле листя» (урок-дослідження)
Мета:

- ознайомити учнів із ліричною збіркою «Зів'яле листя»;

- донести красу й глибину почуттів поетової душі, навіки залишеної ним у «жмутках» зів'ялого листя;

- з'ясувати причини настрою ліричного героя;

- виховувати інтерес до поетичного слова І.Я. Франка, красу в інтимних почуттях юнацтва.


Обладнання: портрет І.Я. Франка, збірка «Зів'яле листя», музичні твори.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань.
Хід уроку.
І. Організаційний момент.

ІІ. Оголошення теми, мети, завдань уроку.

ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів.

Презентація збірки «З вершин і низин» (метод проекту)

IV. Виклад нового матеріалу.
1. Вступне слово вчителя:

Відчайдушний порив закоханого серця, голос любові озвався в поетичному слові Франка. Чисте, правдиве освідчення, надія і безнадія прориваються крізь уста поета:

Так, ти одна моя правдивая любов,

Та, що не суджено в житті їй вдовольниться,

Ти найтайніший той порив, що будить кров,

Підносить грудь, та ба – ніколи не сповниться…

Це – Іван Франко. Інший, ніж той, якого ми зустрічали раніше. Ніжний, відвертий і своїх почуттях. Така вже доля поета – жити і вмирати, любити й страждати привселюдно. Поети відходять у вічність, залишаючи свої шедеври, сповнені гарячих почуттів і драматизму життя. Таким шедевром є збірка Івана Франка «Зів'яле листя», жанр якої автор визначив сам – «лірична драма», власне, драма почуттів.

Народжене від горя – нерозділеного кохання – «Зів'яле листя» і після виходу в світ приносило поетові тільки горе.



Запитання вчителя:

Що з приводу сприйняття чи несприйняття збірки критикою скажуть нам дослідники критичних матеріалів?



1 учень: Недруги підхвалювали Франка, радіючи, що цією збіркою він нібито покінчив з громадською, революційною поезією і перейшов на мотиви журби, кохання і свого «я». А друзі, теж не зрозумівши збірки, знизували плечима, а то й осуджували автора. Ніхто не міг зрозуміти поета і витвору його генія.

2 учень: Особливо предметом глузування стала передмова до книжки, в якій поет повідомляв, що героєм цих віршів є «чоловік слабої волі та буйної фантазії, з глибоким чуттям», який «покінчив з собою» через нещасливе кохання. А йому, Франкові, нібито потрапив до рук щоденник цього чоловіка, який і ліг в основу написання книжки.

3 учень: Крига упередженості (або тупості) критики була такою міцною, що її не проламали ні вірш «Декадент», ні передмова до обох видань збірки. Відлуння цієї упередженості ще подекуди можна зустріти й нині: якщо деякі критики вже й перестали вважати збірку твором другого ґатунку, то все ж намагалися пов'язати її з соціальними питаннями, ігноруючи і зміст творів, і свідчення самого Франка, який ліричні поезії «Зів'ялого листя» відносить до «найсуб'єктивніших із усіх, які появилися у нас від часу автобіографічних поезій Шевченка, та притім найбільш об'єктивних у способі малювання складного людського чуття».

4 учень: Недруги насміхалися і втішалися з того, що Франко, як вони думали, йде з поля соціальної боротьби. А деякі друзі приписали йому песимізм, слабовілля.
Сучасники задають питання дослідникам критичних матеріалів:

- Чи варто було трудитися, щоб пустити в світ пару жмутків зів'ялого листя, кинути в круговорот нашого сучасного життя кілька крапель, затроєних песимізмом?


5 учень: Таке питання ставив сам собі й Іван Франко в передмові до «Зів'ялого листя» (1896) і продовжував, сподіваючись на те, що «може, це горе таке, як віспа, котра лікується вщеплюванням віспи? Може образ мук і горя хворої душі оздоровить деяку хвору душу в нашій суспільності?»
6 учень: А ще чіткіше висловив свою думку поет у передмові до другого видання збірки (1911): «… надіюся, що й теперішнє покоління знайде в них (у віршах «Зів'ялого листя») не одне таке, що відгукнеться в його душі зовсім не песимістичними тонами».
Висновок учителя: Отже, щоб впевнитися в тому, що вірші «Зів'ялого листя» оптимістичні, наповнені глибокими почуттями автора, давайте послухаємо поезії із збірки.

Читання віршів сучасниками («Червона калино, чого в лузі гнешся?», «Чого являєшся мені у сні?», «Ой ти, дівчино, з горіха зерня», «Так, ти одна моя правдивая любове»)




Каталог: Files -> downloads
downloads -> Спадщина Василя Олександровича Сухомлинського – невичерпне джерело світла, енергії і любові
downloads -> Впровадження педагогічної спадщини В. О. Сухомлинського щодо гармонійного розвитку особистості учня, формування його життєвої компетентності у н/в процесі на основі формули "Три люблю"
downloads -> Таран Ірина Миколаївна, вчитель англійської мови, вихователь нвк «Кіровоградський колегіум»
downloads -> Мозгова людмила Анатоліївна
downloads -> Малієнко ю. Б., Сєрова г. В. Вчимося досліджувати (Досліджуємо історію України) Посібник курсу за вибором для профільних класів суспільно-гуманітарного напряму навчання
downloads -> Главное управление образования Луганской областной государственной администрации
downloads -> Тема: Азбука дорожнього руху
downloads -> Методичні рекомендації щодо підготовки матеріалів з питань формування навичок здорового способу життя І. Вступ Суспільству сьогодні особливо потрібні сильні, здорові особистості, які чітко розрізняють поняття добра і зла, любові і ненависті
downloads -> На м’якій постелі спати – у здоров’ї програвати
downloads -> Я. А. Коменський Згідно Концепції загальної середньої освіти основним завданням загальноосвітньої школи є різнобічний розвиток індивідуальності, формування ціннісних орієнтацій, задоволення інтересів і потреб; формува


Поділіться з Вашими друзьями:
  1   2   3   4   5   6


База даних захищена авторським правом ©pedagogi.org 2019
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка