Анкета для учнів, анкета для батьків, схема «Патріотичне виховання»Скачати 180,53 Kb.
Сторінка1/3
Дата конвертації02.04.2019
Розмір180,53 Kb.
ТипАнкета
  1   2   3
Міністерство освіти і науки України

Зіньківський професійний аграрний ліцей

Методична розробка виховної години на тему:

«Патріотизм у сучасному розумінні»


Розробила:класний керівник групи№3

Окара Людмила Миколаївна

„Хіба є в кожного народу щось коштовніше, ніж душі його дітей, і хіба є обов’язки вищі за обов’язки виховати з них людей – громадян?”

(С.Русова)

Форма проведення: година спілкування.


Мета :

Утвердження в почуттях особистості патріотичних цінностей, поваги до культурного та історичного минулого України; виховання поваги до Конституції України, Законів України, державної символіки; підвищення престижу військової служби як виду державної служби, усвідомлення взаємозв’язку між індивідуальною свободою, правами людини та її патріотичною відповідальністю; формування етнічної та національної самосвідомості, любові до рідної землі, держави, родини, народу; поваги до українських традицій, відчуття своєї належності до України, усвідомлення спільності власної долі  з долею Батьківщини, формування мовної культури, оволодіння і вживання української мови як духовного коду нації.      


Основне завдання заходу: формування у молоді патріотизму.
Методи та прийоми: метод створення виховуючих ситуацій, бесіда, дискусія, анкета для учнів, анкета для батьків, схема «Патріотичне виховання».
Попередня робота: до заходу підготувати дитячі інтерв'ю на тему: «Що означає бути патріотом?»

Обладнання та оформлення: Державний Прапор України, тематичні ілюстрації, пісні про Україну.

Звучать патріотичні пісні у виконанні сучасних українських співаків (С. Вакарчук, О. Пономарьов)

Слово викладачаНаціонально-патріотичне виховання молоді є актуальним в сучасних умовах стану країни. Це комплексна система і цілеспрямована діяльність органів державної влади, громадських організацій, сім’ї, освітніх закладів, які формують у молодого покоління патріотичну свідомість, почуття вірності, любові до Батьківщини, турботи про благо свого народу, готовності до виконання громадянського і конституційного обов’язку із захисту національних інтересів, цілісності, незалежності України.

Актуальність вказаної теми зумовила зустріч класного керівника,батьків і дітей.

Питанням виховання справжнього патріота займалося широке коло вчених-педагогів, а саме: А. Макаренко, В. Сухомлинський, О. Лещенко, А. Алексюк, І. Бех, О. Вишневський, Т. Усатенко та ін.

Зміст патріотичного виховання передбачає глибоке розуміння природи учнів, їх індивідуальних рис і можливостей, повагу до особистості дитини, турботу про її гармонійний розвиток. У старшому шкільному віці пріоритетними рисами ціннісного ставлення до Батьківщини є відповідальність і дієвість. Учні не лише ідентифікують себе з українським народом, але прагнуть жити в Україні, пов’язати з нею свою долю, служити Вітчизні на шляху її становлення як суверенної і незалежної, демократичної, правової і соціальної держави; поважати Конституцію України і виконувати норми законів; бережно ставитися до етно-етичної культури народу України; володіти рідною та державною мовою; визнавати пріоритети прав людини, поважати свободу, демократію, справедливість,брати участь у розбудові та захисті своєї держави.Національно-патріотичне виховання у  навчальному закладі  покликане формувати свідоме національне самовизначення особистості засобами  культурно-історичного досвіду рідного народу,  традицій, звичаїв   та обрядів. Завдяки закладеним  у них народної ідейності, моральності, естетики, кожен учень, зазнавши на собі благодатного впливу народних духовних скарбів, з честю дотримується заповітів батьків, дідів і прадідів, утверджує добрими справами свій родовід . Завдання батьків, викладачів допомогти учням глибоко і всебічно вивчати могутній ідейний, моральний, емоційний та естетичний потенціал духовних скарбів українського народу, активно залучати вихованців до бездонної  скарбниці мудрості  українського народу, щоб чистим і невичерпним джерелом духовності, моральності і культури сучасної молодої людини стали почуття любові до отчого краю, глибокої поваги до віковічних народних традицій.

Концепція національно-патріотичного виховання передбачає створення цілісної системи національно-патріотичного виховання молоді шляхом реалізації таких виховних завдань:

забезпечення сприятливих умов для самореалізації особистості в Україні відповідно до її інтересів та можливостей;

формування мовної культури, володіння українською мовою та її вживання як духовного коду нації;

формування духовних цінностей українського патріота: почуття патріотизму, національної свідомості, любові до українського народу, його історії, Української Держави, рідної землі, родини, гордості за минуле і сучасне на прикладах героїчної історії українського народу та кращих зразків культурної спадщини;

формування психологічної та фізичної готовності молоді до виконання громадянського та конституційного обов’язку щодо відстоювання національних інтересів та незалежності держави, підвищення престижу і розвиток мотивації молоді до державної та військової служби;

підтримання кращих рис української нації - працелюбності, поваги до батьків та родини, людей похилого віку, турбота про молодших та людей з особливими потребами;

створення умов для розвитку громадянської активності, професіоналізму, високої мотивації до праці як основи конкурентоспроможності громадянина, а відтак держави;

виховання правової культури, поваги до Конституції України, Законів України, державної символіки - Герба, Прапора, Гімну України та історичних

святинь.

(Викладач ставить питання батькам і учням)

Бліц - турнір «Моя Батьківщина»

1. Як співають і слухають Гімн? (Стоячи.)

2. Синонім до слова «держава»? (Країна.)

3. Що зображено на державному Гербі? (Тризуб.)

4. Яка головна річка України? (Дніпро.)

5. Які моря є в Україні? (Чорне й Азовське)

6. Коли святкується День Незалежності України? (24 серпня)

7. Хто є Президентом нашої держави? (Петро Порошенко)

8. Назвіть українців, які прославили Україну на весь світ .                      

9. Як називають людину, що любить свою Батьківщину? (Патріот.)

10.Закінчить прислів’я: « Батьківщину, як і батьків, на чужині (не знайдеш)».

11.Хто може назвати себе відданим Батьківщині? Які ваші вчинки свідчать

про це?

12. Пригадайте, як відреагували на ваш вчинок вчителі, батьки, друзі?

13. Чи хотіли б ви ще виявити відданість Батьківщині?

Слово викладача

Серед основних принципів національно-патріотичного виховання є принцип національної спрямованості виховання, який передбачає формування у молоді національної свідомості, любові до України, свого народу, шанобливого ставлення до його культури, здатності зберегти свою національну ідентичність, пишатися приналежністю до українського народу, брати участь у розбудові та захисті своєї держави.
Ігор Жданов зауважив,що Мінмолодьспортом, за підтримки Представництва ООН в Україні, вперше за останні шість років проведено грунтовне соціологічне дослідження «Молодь України – 2015», яке продемонструвало, що для української молоді патріотизм – це:

1) національна самосвідомість, гордість за приналежність до своєї нації, народу (63% молодих людей);

2) любов до рідного дому, місця, в якому живеш (52%);

3) повага до української історії, культури, традицій, вірувань (46%).

Він наголосив, що виховання справжніх патріотів – це довготривалий процес і розраховувати на швидкий результат не варто, але в нас є впевненість у власних силах і роботу у цьому напрямі вже розпочато.

Одним із напрямків патріотичного виховання учнів є знання


і володіння українською мовою, успадкування духовних та культурних надбань українського народу. Справжніми святами у ліцеї є День української писемності, День рідної мови, відзначення Шевченківських днів, визначних дат життя і діяльності українських поетів та письменників. До цих пам’ятних дат проводяться: конкурс на краще читання віршів Великого Кобзаря, конкурс малюнків за творами Шевченка, літературні вікторини.

Функціонування державної української мови у  навчальному закладі -  запорука  утвердження й успішної реалізації  національно-патріотичного виховання та формування свідомого національного самовизначення особистості. Рідна мова – це саме життя, найяскравіший прояв національного буття народу, його єдина універсальна скарбниця духовних надбань, це самобутній спосіб мислення, оригінальний засіб пізнання дійсності. Рідна  мова  - це природний вихователь, найбільший педагог, цвіт духовного життя. Коли інша мова витісняє рідну в процесі виховання, це відчужує  дітей від найсвятішого – материнського, батьківського. Відчуженість від рідної мови веде за собою відчуженість від моралі, культури, історії. У багатьох народів світу існує повір’я, що той, хто забув або не хоче знати рідної мови,  культури, звичаїв та обрядів своїх батьків, карається людьми і Богом. Він тиняється світом, як блудний син, і ніде не може знайти собі притулку і спокою. «Своєї мови рідної і свого рідного звичаю вірним серцем держітеся. Тоді з вас будуть люди як слід, тоді з вас буде громада шановна і вже на таку громаду ніхто своєї лапи не положить» -так зазначив П. Куліш.

Кожне слово українською-цеглинка у фундаменті держави. Українська мова запанує тоді, коли вона стане привабливою для всіх. Це має бути мова освічених і успішних людей, які планують своє життя не на рік чи два, а на десятиліття вперед.І розмовляти українською скрізь: в колі друзів, знайомих та родичів, спілкуючись у владних інституціях, транспорті, в супермаркетах і магазинах, у сфері обслуговування, на роботі та навчанні.

Як перейти на українську?

1.Дивитися фільми українською. 2.Слухати більше українську музику. 3.Читати книги українською. 4.Увімкнути українську мову на електронних пристроях(ноутбуці, мобільному тощо). 5.Не боятися робити помилок. 6.Почати розмовляти українською в сім’ї. 7.Почати розмовляти українською з касирами, службами обслуговування та незнайомцями. 8.Почати розмовляти українською з друзями. 9.Знайди собі друга/подругу, що погодиться з вами разом переходити на українську.10.Підтримай українську культуру.

 Держава повинна зробити так, аби кожна молода людина пишалась тим, що вона українець(українка).Яким же має бути українець з погляду традиційної народної педагогіки та християнської моралі?Це має бути гармонійна особистість, головною рисою якої є, найперше, - безмежна відданість Батьківщині. Не дивіться на Україну, як на землю своїх батьків. Дивіться на неї, як на землю своїх дітей. І тоді прийдуть зміни…Іншими важливими властивостями є високий рівень розвитку інтелекту, фахова підготовка, усвідомлення обов'язку служити своєму народу, Батьківщині, любов до народу, засвоєння його культури, традицій, національна гордість, справедливість,здатність поступитися власними амбіціями, якщо цього вимагають суспільні інтереси,гуманність, доброзичливість, чуйність не лише на словах, а й на ділі, моральна чистота, стриманість, пошана до батьків, до старших, працьовитість, наполегливість у досягненні мети, вміння володіти собою, свідома дисципліна, естетичний смак, охайність у всьому: одежі, житті, роботі, чемність, ввічливість, висока культура спілкування. Отже, виховання молоді потрібно здійснювати через засоби масової інформації, фільми,музику,створення умов, коли б молоді люди вживали менше алкогольних напоїв та тютюнових виробів· Створення нормальних умов для заняття спортом, туризмом. Виступаючи посередником між дитиною і навколишнім світом, викладач направляє, регулює її сприйняття навколишнього. У дітей ще дуже малий життєвий досвід, і в силу своєї здатності до наслідування і довіри до дорослих вони переймають у них оцінки подій: що говорять вдома батьки про події в Україні, як готуються до різних свят і т.д – в усьому проявляється їх ставлення до життя, яке поступово виховує почуття молоді. Дітей вчать любити батьків, допомагати їм. Благородне почуття відданості дорогій людині, потреба в духовній і емоційній близькості з ним – все це дуже важливо для становлення особистості дитини, для почуття захищеності і добробуту. Але для того, щоб означені почуття сформувалися у любов до Батьківщини, дітям важливо якомога раніше побачити громадянське обличчя своїх батьків, усвідомити яким саме є їх внесок у загальну справу. Кажучи про підвищення ролі сучасної сім'ї в патріотичному вихованні, особливу увагу слід приділити його психологічним аспектам. В даний час діти стали свідками національної ворожнечі, військових дій на території країни. Більшість батьків говорять з дітьми про багатство та красу Батьківщини, про відданістьі служіння їй, про захист її честі й слави. Окремі дорослі вважають, що в сім'ї про це говорити зайве. Але в тому-то і цінність сімейних бесід та розмов, що проходять вони найчастіше в атмосфері довіри. Саме при такому невимушеному спілкуванні серця дітей відкриті для патріотичних почуттів.

(Просимо батьків відповісти на нескладні питання)1. Наскільки, на Вашу думку розвинена національна ідея в українській державі?

а) національна ідея не розвинена;

б) не задумувались над цим питанням;

в) розвинена на високому рівні.

2. Чи впливає знання історичного минулого на подальше життя держави та її населення?

а) так, історичне минуле дуже важливе, вивчати і знати його необхідно кожному;

б) кожен сам обирає, наскільки важливе для нього знання історичної спадщини;

в) історичне минуле не важливе, потрібно жити майбутнім;

г) історичне минуле країни треба обов’язково пам’ятати, проте

воно не відіграє ніякої ролі в подальшому розвитку держави.

3. Які заходи, на Вашу думку, повинна вжити держава, аби підтримати патріотичний дух молоді?

Ваша відповідь:______________________________________________


4. Які риси характеру Ви вважаєте необхідними для виховання патріотизму серед молоді:

а) відчуття пошани до своєї країни;

б) інтерес до історичного минулого;

в) високий рівень ерудиції;

г) інтелігентність;

д) активність у громадському житті країни.


5. Які з вищеназваних якостей добре розвинені особисто у Вас? (підкресліть).

6. Як саме Ви проводите свій вільний час?

а) відвідую історичні, літературні, художні музеї, виставки;

б) відвідую бібліотеки та обираю книги, які представляють історичне минуле нашого народу та його героїв;

в) відвідую театри та переглядаю кінофільми на історично-патріотичні теми;

г) частіше за все проводжу вільний час вдома за телевізором та комп’ютером;

7. Чи відчуваєте Ви відсутність моральних цінностей в української молоді?

а)так;


б) ні.

8. Якщо відчуваєте, то в чому саме?

Ваша відповідь______________________________________________

9. Чи вважаєте Ви, що молоді люди, які вживають алкоголь або наркотики, не можуть бути патріотами:

а) так;

б) ні.


10. Які політичні, соціально-побутові ситуації впливають на рівень Вашого патріотизму:

а) загально-політична атмосфера в суспільстві;

б) можливість вибору навчального закладу;

в) наявність, відсутність роботи;

г) житлові умови;

д) задоволення права на відпочинок.


(Просимо учнів відповісти на питання)

Батьківщина для мене – це ______________________________________

Бути патріотом – це означає______________________________________

Бути несправжнім патріотом – це означає ___________________________

Як Ви розумієте термін «мужність»?

Толерантність – це______________________________________________

Толерантність я проявляю у тому,що _______________________________

Я вважаю, що всі народи світу мають право _________________________

Я не вважаю, що один народ _____________________________________

Я вважаю за неприпустиме _______________________________________

Для виховання патріотизму в ліцеї необхідно ________________________

Я вважаю, що викладачі мають право_______________________________

Я вважаю, що батьки мають право _________________________________

Що означає для Вас «Родина», «Вітчизна»?

Як Ви вважаєте, ким і де має проводитися патріотичне виховання?

Чи є сенс у патріотичному вихованні в наш час?

Хотіли б Ви, щоб у ліцеї проводили конкурси пісень на патріотичну тему.

Яку якість виховує в людях патріотичне виховання?

Знаєте ви історію Великої Вітчизняної війни та її героїв?

Чи ведуть у Вас в сім'ї бесіди про патріотичне виховання?

Як Ви розумієте: це одне і те ж чи ні: «Бути громадянином означає бути патріотом

своєї Батьківщини»?

Чи пишаєтесь Ви тим, що є громадянином України?

Чи знаєте Ви історію свого рідного міста,села?

Чи дотримується Ваша родина звичаїв та традицій нашого народу?

Чи спілкуєтесь Ви українською мовою?

Чи вважаєте Ви службу в армії обов’язком громадянина України?

Чи читаєте Ви художню літературу рідною мовою?

Під словом «молодь» викладачі і батьки повинні вбачати своїх дітей, методику виховання молоді ототожнювати з власною життєвою позицією. Якими б ми хотіли бачити своїх дітей? Чесними, вихованими, добрими людьми, які поважають старше покоління, не бояться висловлювати свої думки. Ці якості можна об’єднати в етично-моральну групу, без якої жодне суспільство не існує.


(Запропонувати батькам і учням виконати вправу)


Каталог: doc -> files -> news -> 526
news -> Урок з елементами інсценування Учитель української мови та літератури Івашиненко Н. А. м. Макіївка
news -> Основи здоров’я
news -> Активізація пізнавальної діяльності учнів на уроках математики, як засіб підвищення результативності навчання з досвіду роботи Кровіцької Л
news -> Програма для загальноосвітніх навчальних закладів
news -> З досвіду роботи
news -> Початкова школа у 2015/2016 навчальному році початкова школа повністю переходить на нові навчальні програми, відповідно четвертокласники продовжують навчання і за новими предметами, такими як: «Природознавство», «Я у світі», «Інформатика»
news -> Аудіювання автентичних музичних творів на уроках англійської мови в старших класах середньої школи
news -> Батьківські збори «Уроки спілкування»
news -> Тема: Державні символи України
526 -> Урок навчання грамоти у 1 класі. Тема. Звуки [б], [б’]. буква б б


Поділіться з Вашими друзьями:
  1   2   3


База даних захищена авторським правом ©pedagogi.org 2019
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка