9. «Психологічний розвиток особистості молодшого підліткового віку»Сторінка1/97
Дата конвертації29.03.2019
Розмір0,89 Mb.
ТипПояснювальна записка
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   97
9. «Психологічний розвиток особистості молодшого підліткового віку» (факультативний курс для учнів 5-х класів)
Заворотнюк АнтонінаВолодимирівна

практичний психолог Баштанської гімназії

Баштанської районної ради

Миколаївської області

Пояснювальна записка
Перехід від дитинства до дорослості має як основний зміст, так і специфічну відмінність усіх сторін розвитку в цей період – фізичну, моральну, розумову, соціальну. При цьому відбувається становлення якісно нових утворень, з’являються елементи дорослості в результаті перебудови організму дитини, посилюється самосвідомість у стосунках з дорослими і товаришами, з’являються нові інтереси, активізується пізнавальна діяльність тощо.

У наш час особливості підліткового віку є серйозною соціально-педагогічною проблемою. Зокрема, значні розбіжності між вимогами, які ставляться суспільством до підлітків і їх обов’язками та правами. У цей же період проходить фізіологічна перебудова організму підлітків, що супроводжується емоційною нестабільністю. Її прояви: недостатня впевненість у собі, тривожність, низька самооцінка, несформованість рефлексії щодо наслідків своїх вчинків. Наростання таких станів посилюється насамперед порушеннями соціальних зв’язків підлітків. Особливо впливає на посилення емоційного дискомфорту недостатнє відчуття особистої належності до суспільства, усвідомлення свого місця в ньому.

Окрім того, особливістю підліткового віку є виключно швидкий темп змін, які відбуваються в цей період у фізичному і психічному стані, у характері реакцій на зовнішні подразники тощо. Є розбіжності в індивідуальних темпах розвитку підлітків, різниця яких може становити 3–4 роки, тобто при проявах акселерації.

Підлітковий вік пов’язаний з психологічними зрушеннями, які відбуваються в у процесі статевого дозрівання: статева належність набуває соціального значення, змінюється самосприйняття, відбувається усвідомлення гендерної ролі та особливостей становлення сім’ї. Отже, з одного боку, спостерігаються негативні прояви, дисгармонія у будові особистості, зміна інтересів, протестуючий характер поведінки стосовно дорослих, а з іншого – прояв таких позитивних показників, як зростання самостійності, більш різноманітними та змістовними стають стосунки з ровесниками та дорослими, значно розширюється сфера діяльності тощо. Важливим при цьому є те, що даний період дозволяє молодій людині вийти на нову соціальну позицію, в якій формується її свідоме ставлення до себе як до члена суспільства.

З метою надання допомоги п’ятикласникам у період їх адаптації і становлення розроблено факультативний курс «Психологічний розвиток особистості молодшого підліткового віку».

Учні п’ятих класів входять у нові для них види відносин, які вимагають від них наявності нових психологічних якостей. Постійне та ініціативне накопичення знань вимагає від дитини здатності адаптуватися і пристосовуватися, аналітично мислити при оперуванні необхідною інформацією. Особливе місце у розвитку займає засвоєння нового матеріалу учнем. Тобто, на перший план виходять питання адаптації особистості до нових умов навчання при переході до середньої ланки. Для п'ятикласника поступово розкривається зміст навчальної діяльності, спрямованої на задоволення пізнавальних потреб.

Зміст програми «Психологічний розвиток особистості молодшого підліткового віку» сприятиме розвитку пізнавальних здібностей, психологічної культури, толерантності, становленню власної гідності, формуванню здатності до рефлексії, самопізнання і самовдосконалення, важливих життєвих навичок.

Мета програми: сприяти розвитку та саморозвитку особистості п'ятикласників, створити умови для розкриття їх творчого потенціалу та набуття важливих життєвих навичок.


Каталог: img -> zstored -> files
files -> В. Рібцун корекційна робота з розвитку мовлення дітей п’ятого року життя із фонетико-фонематичним недорозвитком мовлення програмно-методичний комплекс Київ 2012
files -> Про затвердження Концепції художньо-естетичного виховання учнів у загальноосвітніх навчальних закладах та Комплексної програми художньо-естетичного виховання
files -> «Корисні навички молодших школярів» факультативний курс для учнів 1-4 класів спеціальної школи-інтернату
files -> Київ 014 клас Видання друге level 2ed Layout 1
files -> Програма для загальноосвітніх навчальних закладів із навчанням румунською мовою пояснювальна записка
files -> Програма з трудового навчання для загальноосвітніх навчальних закладів
files -> Особливі діти в закладі і соціальному середовищі
files -> Молоді та спорту україни
files -> 26. Життєва компетентність особистості факультативний курс для учнів 10-11 класів
files -> Загальні відомості Дошкільна освіта


Поділіться з Вашими друзьями:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   97


База даних захищена авторським правом ©pedagogi.org 2017
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка