2 Збірник наукових праць. Випуск удкСкачати 390,21 Kb.
Pdf просмотр
Сторінка1/5
Дата конвертації10.04.2020
Розмір390,21 Kb.
  1   2   3   4   5


32
Збірник наукових праць. Випуск 8
УДК 37.015.3:005.32
Докучина Т.О.
МОТИВАЦІЯ НАВЧАННЯ ЯК ЗАПОРУКА СТИМУЛЮВАННЯ
УЧНІВ ДО ДОСЯГНЕННЯ УСПІХУ
У статті здійсненоно теоретичний аналіз формування позитивної мотивації
для розвитку інтересу до навчання та бажання досягати успіху в учнів у навчально-
виховній діяльності.
Ключові слова
: мотивація, мотив, мотивація навчання, методи стимулювання,
успіх.
Пріоритетним завданням сучасної системи освіти є спрямування учнів на вироблення позитивної мотивації та підвищення інтересу до навчання. Для реалізації даного завдання слід детальніше ознайомитись власне з проблемою мотивації навчання та на основі цього визначити найефективніші шляхи її формування. Розвиток позитивної мотивації навчання є однією з умов формування цілісної, всесторонньо розвиненої особистості. Відповідно, сучасна освіта орієнтована саме на розвиток успішної особистості учнів. Для кращого переходу на нову систему освіти, яка спрямована на формування в учнів бажання вчитись, досягати відповідних цілей,
першочерговим завданням є розвивати в учнів інтерес та формувати позитивну мотивацію до навчання.
Для реалізації основних завдань особистісно-орієнтованого підходу необхідно розробляти інноваційні технології, які б сприяли успішному засвоєнню знань учнів застосовувати в більшій мірі методи позитивного стимулювання до навчальної діяльності, створювати навчально-виховні ситуації, що слугуватимуть ефективними умовами досягнення успіху учнями. Саме програмування учнів на досягнення успіху в навчальній діяльності, з урахуванням їхніх індивідуальних особливостей та створення відповідних виховних ситуацій, сприятиме розвитку їхніх потенційних можливостей і бажання отримувати новий досвід у процесі навчання та формуватиме позитивну мотивацію навчання.
Вивченням питання мотивації навчання у педагогіці та психології займались
М.І.Алексєєва, Б.Ф.Баєв, Л.И.Божович, Н.Воронова; П.А.Гончарук, В.Кириленко,
Т.А.Матис, А.К.Маркова, М.Лук’янова, В.А.Семиченко, Л.Чаговець та інші [1; 4;
5; 6]. Аналіз літературних джерел свідчить про відсутність єдності у визначенні поняття мотивації, а отже недостатність вивчення її окремих аспектів.
Метою нашого дослідження є виявлення особливостей створення ситуації успіху у навчально-виховній роботі з розумово відсталими учнями молодших класів. Для дослідження застосування цієї технології необхідно також визначити особливості мотивації навчання та досягнення успіху молодших школярів. Тому метою статті є теоретичний аналіз проблеми мотивації навчання у психології та педагогіці.
Аналіз літературних джерел свідчить, що у сучасній психології відсутня єдність у визначені сутності поняття мотивації. Під поняттям “мотивація” розуміють декілька психологічних явищ, а саме [6, с.34]:
1) систему факторів або сукупність причин, які спрямовують людину до виконання певних дій чи бездіяльності, спонукають до активності;
2) усвідомлене використання цілої системи збудників, які сприяють активізації діяльності;
3) процес розгортання системи збудників, який безпосередньо відбувається в структурі відповідної діяльності.
Відсутність єдності визначення поняття “мотивація” свідчить про різнобічність аспектів цього питання, а також про складність та багатозначність самої мотивації.
©
Докучина Т.О., 2011


Розділ 1. Педагогіка
33
У педагогіці та педагогічній психології мотивація навчання має різні визначення.
Зокрема, М.І.Алексєєва вважає, що мотивація – це сукупність причин, що визначають різні прояви активності учнів [1, с.4]. На думку А.К.Маркової, мотивація навчання є сферою поведінки, яка містить у собі мотиви, цілі, емоції та вміння вчитись
[5, с. 11].
Розбіжність у визначенні сутності мотивації в цілому та мотивації навчання,
зокрема, виявляється і у різних підходах до визначення поняття “мотиву”, серед яких В.А.Семиченко виділяє наступні [6, с. 57-63].Поділіться з Вашими друзьями:
  1   2   3   4   5


База даних захищена авторським правом ©pedagogi.org 2019
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка